این نقشه تغییرات استانداردهای حسابداری ایران (از 1398) در ارتباط با گفتگوی زنده (لایو) دکتر محسن قاسمی با موضوع «تغییرات استانداردهای حسابداری ایران» تنظیم شده‌است. گفتگویی که طی روزهای پایانی تیرماه 1401 با اطلاع‌رسانی قبلی در اینستاگرام برگزار خواهد شد.

برای دیدن عکس با کیفیت اصلی بر روی آن کلیک کنید  [ برای دانلود فایل pdf اینجا کلیک کنید ]

همین طور که در این نقشه در یک قاب ملاحظه می‌کنید، از 37 استاندارد حسابداری که امسال (1401) در ایران لازم‌الاجرا هستند (فهرست کامل اینجا)، 15 استاندارد (حدود 40درصد) استانداردهای جدید یا تجدیدنظرشده‌ای هستند که طی چند سال گذشته (از 1398 به بعد) در راستای همگرایی استانداردهای حسابداری ایران با استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی (IFRS) لازم‌الاجرا شده‌اند. 

و در سال آینده (1402)، با لازم‌الاجرا شدن استاندارد حسابداری 43 «درآمد عملیاتی حاصل از قرارداد با مشتریان» (اینجا کلیک کنید) و کنار گذاشته شدن استانداردهای حسابداری 3، 9 و 29، درصد این تغییرات (16 استاندارد جدید به 35 استاندارد لازم‌الاجرا) به حدود 46درصد بالغ خواهد شد.

به عبارت دیگر، طی یک دوره حدود پنج‌ساله حدود نیمی از استانداردهای حسابداری ایران در همگرایی با استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی به‌روز شده‌اند؛

و با توجه به اینکه استانداردهای جدید در مقایسه با استانداردهای پیشین از پیچیدگی بیشتری برخوردارند، تاثیر کیفی این تغییرات در آموزش و عمل به مراتب بیشتر از این محاسبات کمی است.

در گفتگوی زنده (لایو) روزهای آینده، ضمن اینکه با تفصیل بیشتری درباره این تغییرات صحبت خواهیم کرد، به این دغدغه اکثر حسابداران حرفه‌ای (چه شاغل در کسب‌وکارها و چه شاغل در موسسات حسابرسی) خواهیم پرداخت که چطور باید خودمان را در مواجهه با این تغییرات سریع و گسترده استانداردهای حسابداری به‌روز نگه داریم. 

ویدئوهای آموزشی آکادمی

در همین ارتباط، آکادمی آموزشی محسن قاسمی (دارای مجوز نشـر دیجیتال برخط از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) با هدف کمک به حسابداران سرتاسر کشور برای آموزش این تغییرات گسترده اقدام به تولید ویدئوهای آموزشی زیر کرده‌است:

کاتالوگ این ویدئوهای آموزشی در این پیوند نیز در دسترس علاقه‌مندان است (اینجا کلیک کنید)