اخبار آکادمیاز سوی کمیته گزارشگری پایداری سازمان حسابرسی پیش‌نویس استاندارد افشای پایداری 2 افشاهای مرتبط با اقلیم برای نظرخواهی عمومی منتشر شد

از سوی کمیته گزارشگری پایداری سازمان حسابرسی پیش‌نویس استاندارد افشای پایداری 2 افشاهای مرتبط با اقلیم برای نظرخواهی عمومی منتشر شد

كميته گزارشگری پایداری سازمان حسابرسی، براساس استانداردهای بین‌المللی پایداری پیش‌نویس استاندارد افشای پایداری 2 ”افشاهای مرتبط با اقلیم“ را با هدف کسب نظرات و پیشنهادهای افراد ذینفع و ذی‌علاقه جامعه منتشر کرد. علاقه‌مندان می‌توانند پیشنهادهای خود را حداکثر تا 25 تیر 1403 برای كميته گزارشگری پایداری ارسال کنند.

نحوه بروزرسانی مجموعه ویدئوهای آموزشی استانداردهای حسابداری

نحوه بروزرسانی مجموعه ویدئوهای آموزشی استانداردهای حسابداری

یکی از پرتکرارترین پرسشهای کاربران گرامی اینست که فرایند اجرایی بروزرسانی مجموعه ویدئوهای آموزشی «استانداردهای حسابداری» چگونه است؟ و پس از به‌روزرسانی هر ویدئو (در صورت تغییر استاندارد) خریداران قبلی چطور به ویدئوهای بروزشده دسترسی پیدا میکنند؟ 

تغییرات آینده استانداردهای بین‌المللی ارائه صورتهای مالی با اجرای IFRS18

تغییرات آینده استانداردهای بین‌المللی ارائه صورتهای مالی با اجرای IFRS18

ویرایش نهایی IFRS18 «ارائه و افشا در صورتهای مالی» در روز سه‌شنبه، 21 فروردین 1403 (9 آوریل 2024) منتشر شد. الزامات این استاندارد، از ابتدای 2027، پس از قریب به 52 سال، جایگزین IAS1 «ارائه صورتهای مالی» خواهد شد. در همین ارتباط، اجرای این استاندارد جدید، تجدیدنظر شماری دیگر از استانداردهای بین‌المللی حسابداری و گزارشگری مالی را نیز در پی خواهد داشت؛ که اهم آنها چهار مورد مشخص زیر است:

آموزش استانداردهای حسابداری در شش قدم

آموزش استانداردهای حسابداری در شش قدم

استانداردهای حسابداری لازم‌الاجرا در ایران، در پی تغییرات گسترده اعمال‌شده طی سالهای اخیر (از 1398)، به مجموعه‌ای گسترده و پیچیده تبدیل شده‌است؛ که آموزش آن نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است. از اینرو، در نمایه زیر با گروه‌بندی موضوعی اجزای این مجموعه، آموزش آنها در قالب سرفصل‌های موضوعی زیر در شش قدم پیشنهاد شده است. این نمایه که محصول آکادمی آموزشی است؛ به عنوان محتوایی مکمل برای مجموعه ویدئوهای آموزشی «استانداردهای حسابداری» (160 ویدئو مجموعا 82 ساعت) تنظیم و بصورت عمومی منتشر شده است.

مرور استانداردهای حسابداری

مرور استانداردهای حسابداری

در این ویدئو به مدت 66 دقیقه پس از نگاهی گذرا بر پیشینه استانداردگذاری حسابداری در سطح بین‌المللی و ایران، مروری سریع بر استانداردهای حسابداری لازم‌الاجرا در ایران و الزامات اصلی هر استاندارد شده است. این ویدئو که «پیشگفتار» مجموعه کامل ویدئوهای آموزشی «استانداردهای حسابداری» (16 ویدئو مجموعا 82 ساعت) است؛ برای استفاده عموم علاقه‌مندان بطور رایگان از طریق کانالهای رسمی آکادمی آموزشی در یوتیوب و آپارات منتشر شده است.

همه چیز درباره IFRS19 واحدهای فرعی بدون حسابدهی عمومی: افشا | می 2024 منتشر خواهد شد

همه چیز درباره IFRS19 واحدهای فرعی بدون حسابدهی عمومی: افشا | می 2024 منتشر خواهد شد

طبق اعلام هیات استانداردهای بین‌المللی حسابداری (IASB)؛ می 2024 استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی 19 «واحدهای فرعی بدون حسابدهی عمومی: افشا» (IFRS19) منتشر خواهد شد. تاریح اجرای این استاندارد از ژانویه 2027 خواهد بود.

نگاهی به تحصیلات و سوابق شغلی مدیران عامل پیشین سازمان حسابرسی

نگاهی به تحصیلات و سوابق شغلی مدیران عامل پیشین سازمان حسابرسی

چهارشنبه، 15 فروردین 1403، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در حکمی محمد جلیلی را به عنوان مدیرعامل و رئیس هیات عامل سازمان حسابرسی منصوب کرد. به همین مناسبت، مروری کرده‌ایم بر تحصیلات و سوابق شغلی مدیران عامل پیشین سازمان حسابرسی طی حدود چهار دهه گذشته.

به یاد دنیل کانمن دانشمند فقید مالی رفتاری (برنده جایزه نوبل اقتصاد سال 2002) | یادداشتی به قلم محسن قاسمی

به یاد دنیل کانمن دانشمند فقید مالی رفتاری (برنده جایزه نوبل اقتصاد سال 2002) | یادداشتی به قلم محسن قاسمی

دنیل کانمن (Daniel Kahneman) جزو معدود انسانهایی است که نگاه من به زندگی را دگرگون کرد. فرضیات مبتکرانه او درباره نحوه قضاوت و تصمیم‌گیری انسانها در رویارویی با مسائل خرد و کلان زندگی آنچنان ساده (قابل‌درک) و برای همه ما آشنا و ملموس است؛ که پس از اطلاع از آنها، گویی از خواب هزاران ساله برمی‌خیزیم و به یکباره نگاهمان به خود، تصمیماتمان، و هر آنچه تا به حال در این زندگی بر ما گذشته است، دگرگون می‌شود. آموزه‌های دنیل کانمن، بسیار فراتر از آنکه فقط محدود به کاربست در اقتصاد و بازارهای مالی باشد؛ رموز خودشناسی ما انسانهاست.

ویرایش نهایی IFRS18 (استاندارد جدید ارائه صورتهای مالی) 21 فروردین 1403 منتشر خواهد شد

ویرایش نهایی IFRS18 (استاندارد جدید ارائه صورتهای مالی) 21 فروردین 1403 منتشر خواهد شد

طبق اطلاعیه مورخ 9 فروردین 1403 هیات استانداردهای بین‌المللی حسابداری (IASB) ویرایش نهایی استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی 18 (استاندارد جدید ارائه صورتهای مالی) (IFRS18) در روز سه‌شنبه، 21 فروردین 1403 منتشر خواهد شد.

ویدئوهای آموزشی آکادمی

دکتر محسن قاسمی دبیرکل پیشین انجمن حسابداران خبره ایران (از 1392 تا 1400)، سردبیر پیشین مجله حسابدار (از 1397 تا 1400)، مدیر اسبق امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران (1385 تا 1389)، مدیر سرمایه‌گذاری اسبق کارگزاری بانک ملی ایران (1390 تا 1391)، و مدیر حسابرسی داخلی اسبق تامین سرمایه امین (از 1391 تا 1392) است. وی دانش‌آموخته حسابداری از دانشگاه علامه طباطبایی است، و بیش از بیست سال تجربه در زمینه‌های متنوع بورس، حسابداری، گزارشگری مالی و موضوعات مرتبط آنها دارد. از وی دهها مقاله، یادداشت، کتاب، و مصاحبه بر جا مانده است که فهرست کامل آنها به صورت متمرکز و یکجا در پیوستهای کتاب «انجمن حسابداران خبره ایران در آخرین دهه قرن؛ گفتگو با محسن قاسمی، دبیرکل انجمن (از 1392 تا 1400)» ارائه شده است. این کتاب به همت علی مجد در قالب گفتگویی تفصیلی در فروردین 1400 تنظیم و نسخه الکترونیکی آن با اجازه ناشر به صورت عمومی منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است (از اینجا دانلود کنید).
صفحه اینستاگرام