در این مجموعه منحصربه‌فرد ویدئوهای آموزشی ، در  قالب 8 اپیزود جداگانه (19 ویدئو مجموعا 10ساعت)، راهنمای بکارگیری استاندارد حسابداری 43 «درآمد عملیاتی حاصل از قرارداد با مشتریان» (لازم‌الاجرا از 1402) (جایگزین استانداردهای حسابداری 3 «درآمد عملیاتی»، 9 «حسابداری پیمانهای بلندمدت» و 29 «قراردادهای ساخت املاک») همراه با شصت (60) مثال کاربردی آموزش داده شده است.

شامگاه چهارشنبه، 22 تیر 1401، دکتر محسن قاسمی با انتشار یادداشت زیر در حساب رسمی آکادمی آموزشی در اینستاگرام، خبر انتشار این مجموعه ویدئوهای آموزشی را منتشر کرد:

IFRS 15 ( استاندارد حسابداری 43 ایران) جزو زیباترین، دقیق‌ترین و هوشمندانه‌ترین استانداردهایی است که تا به امروز از سوی نهادهای استانداردگذار حسابداری تدوین شده است. پروژه مشترک هیت استانداردهای بین‌المللی حسابداری (IASB) و هیئت استانداردهای حسابداری مالی (امریکا) (FASB) که علی‌رغم اصول‌محور بودن، به وضوح ردپای قاعده‌مندی حسابداری امریکایی در آن دیده می‌شود. استانداردی که با ارائه مدل مبتکرانه مبتنی بر «قرارداد با مشتری» و گذاشتن تمرکز شناسایی درآمد عملیاتی بر انتقال «کنترل» کالاها و خدمات به مشتری، در عین سادگی، جوابگوی پیچیده‌ترین وضعیتهای شناسایی و اندازه‌گیری درآمد عملیاتی در دنیای کسب‌وکار امروزیست.

با توجه به اینکه این استاندارد از سال 1401 برای همه واحدهای تجاری فعال در ایران (به جز استثناهای دامنه استاندارد) لازم‌الاجرا خواهد بود، و جایگزین استانداردهای حسابداری 3 «درآمد عملیاتی»، 9 «حسابداری پیمانهای بلندمدت» و 29 «فعالیتهای ساخت املاک» خواهد شد؛ آموزش این استاندارد برای همه همکاران حسابدار و حسابرس ضرورت دارد.

در مجموعه ویدئوهای آموزشی «شناخت و اندازه‌گیری درآمد عملیاتی»، راهنمای بکارگیری استاندارد حسابداری 43 درآمد عملیاتی حاصل از قرارداد با مشتریان (مطابق IFRS15)، در قالب 19 ویدئوی قابل دانلود (مجموعا 10 ساعت)، تمامی الزامات این استاندارد پس از تشریح جزئیات، در قالب حدود 60 مثال عددی متنوع، آموزش داده شده است.

مراحل طراحی، ضبط و ویرایش این ویدئوها حدود دوماه به طول انجامیده است، و در گردآوری مطالب آن علاوه بر متن استاندارد و پیوستهای آن، مثالهای ارائه‌شده توسط استانداردگذار بین‌المللی (IASB) و مبانی نتیجه‌گیری استانداردگذار بین‌المللی (IASB) نیز مورد استفاده قرار گرفته است. از این رو، حتی در ارتباط با مواردیکه در متن استاندارد مسکوت گذاشته شده است، با مراجعه به دو منبع ذکرشده، راهکارهای عملی مدنظر استانداردگذار تبیین شده است.

ویدئوی فوق، اپیزود دوم از این مجموعه ویدئوهای آموزشی است، که در آن مروری کلی بر این استاندارد شده است؛ و در قالب اپیزودهای بعدی این مجموعه، جزئیات استاندارد به طور کامل پس از تشریح جزئیات، در قالب حدود 60 مثال عددی متنوع، آموزش داده شده است.

علاقه‌مندان تهیه این مجموعه ویدئوهای آموزشی (در قالب 19 ویدئوی قابل دانلود، مجموعا 10 ساعت) می‌توانند به فروشگاه آکادمی آموزشی به نشانی زیر مراجعه کنند:

mohsen-ghasemi.com/ifrs15