در نتیجه اصلاحات گسترده‌ای که طی سالهای اخیر در نظام مالیاتی ایران انجام شده است، تکالیف متعدد و متنوعی بر عهده مودیان مالیاتی به ویژه صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) گذاشته شده است. با این حال، رعایت دقیق این تکالیف مالیاتی از سوی صاحبان مشاغل، طی سالهای گذشته، عمدتا با مماشات مقام مالیاتی همراه بوده است. به ترتیبی که مودیان به مرور بتوانند خود را با شرایط جدید وفق بدهند. تا بدان جا که حتی امسال نیز علیرغم پیش‌بینی اولیه مبنی بر عدم امکان استفاده از تسهیلات مقرر در تبصره ماده 100 ق.م.م. (معافیت از نگهداری اسناد و مدارک و ارائه اظهارنامه) نهایتا امکان بهره‌مندی از این تسهیلات برای گروهی از صاحبان مشاغل فراهم شد. ولی آنچه مسلم است، طی سالهای پیش رو رویکرد مقام مالیاتی به مرور به سمت رعایت دقیق قوانین و مقررات موضوعه پیش خواهد رفت. بنابراین، آشنایی دقیق صاحبان مشاغل با تکالیف مالیاتی که بر عهده دارند، و رعایت دقیق مفاد آنها در آینده نزدیک تنها راه پیش روی آنان خواهد بود.

در گفتگوی زنده (لایو) درباره «تکالیف مالیاتی مشاغل؛ طبق آخرین قوانین و مقررات مصوب»، که با حضور دکتر محسن قاسمی و رامین امیدی، یکشنبه، 5 تیر 1401، ساعت 10 شب در صفحه اینستاگرام آکادمی آموزشی محسن قاسمی (اینجا) انجام شد، تکالیف مالیاتی صاحبان مشاغل طبق آخرین قوانین و مقررات مصوب مرور و درباره موارد بااهمیت آنها گفتگو شد. نسخه ذخیره‌شده این گفتگو در پیوندهای زیر در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد:

رامین امیدی (صفحه اینستاگرام)، مولف نخستین کتاب راهنمای جامع و کاربردی خدمات مالیاتی مشاغل (اینجا کلیک کنید) (به همراه دکتر مهدی غریب) – از انتشارات انجمن حسابداران خبره ایران – مشاور مالیاتی اتاق اصناف اصفهان، موسس اولین مرکز امدادرسانی مالیات، و دارنده گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل از انجمن حسابداران خبره ایران است، و طی چند سال اخیر به صورت تخصصی و متمرکز در زمینه ارائه خدمات مالیاتی به صاحبان مشاغل فعالیت داشته است. از این رو، اطمینان دارد شنیدن این گفتگو برای صاحبان مشاغل و همکاران حسابداری که به ارائه خدمات حسابداری و مالیاتی برای این فعالان اقتصادی اشتغال دارند، دربردارنده اطلاعات و نکات سودمندی است.