سی و یکم فروردین 1401، از سوی سازمان حسابرسی پیش‌نویس استاندارد حسابداری 43 درآمد عملیاتی حاصل از قرارداد با مشتریان (معادل IFRS15) برای نظرخواهی عمومی (حداکثر تا 31 تیر ماه 1401) منتشر شد.

بعد از تغییرات گسترده‌ای که از ابتدای سال 1398 در استانداردهای حسابداری مرتبط با ارائه صورتهای مالی اتفاق افتاد (و در مجموعه ویدئوهای آموزشی «تهیه صورتهای مالی» به جزئیات آنها پرداخته‌ایم)، لازم‌الاجرا شدن استاندارد حسابداری 43 از ابتدای 1402 را می‌توان مهمترین رویداد در حسابداری ایران طی سالهای اخیر دانست. 

چراکه الزامات آن علاوه بر تاثیرگذاری بر شناسایی، اندازه‌گیری، ارائه و افشای درآمد عملیاتی در اکثر واحدهای تجاری (به جز استثناهایی که در دامنه کاربرد استاندارد مشخص شده است – قراردادهای اجاره، بیمه عمومی، و ابزارهای مالی)، رویه‌های تجاری و کنترلهای داخلی حاکم بر گزارشگری مالی را نیز در بسیاری از واحدهای تجاری تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در مجموعه ویدئوهای آموزشی «شناخت و اندازه‌گیری درآمد عملیاتی» علاوه بر تبیین یکایک الزامات مقرر در این استاندارد، در قالب مثالهای عددی متعدد و متنوع در صنایع مختلف به راهنمایی بکارگیری این استاندارد پرداخته‌ایم.

با توجه به تکمیل مرحله طراحی محتوای این مجموعه آموزشی، از امروز فرایند ضبط ویدئوهای خام آن (پیش از ویرایش و تدوین نهایی) را آغاز کرده‌ایم، و نهایتا در هفته‌های آغازین تیرماه 1401 محصول نهایی منتشر خواهد شد.

دوستان و همکارانی که تمایل دارند بلافاصله از انتشار این مجموعه ویدئوها مطلع شوند، می‌توانند نام، نام خانوادگی و ایمیل خود را از طریق واتساپ به شماره 9031569201 ارسال کنند، تا از همان طریق از انتشار این مجموعه مطلع شوند.

جدیدترین کاتالوگ ویدئوهای آموزشی  آکادمی نیز از طریق نشانی زیر در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد: mohsen-ghasemi.com/catalog