در نخستین جلسه مجموعه گفتگوهای «تاریخ حرفه حسابداری ایران» (به همت علی ط. ساکی و با حضور محسن قاسمی در کلاب مالیچی در کلاب‌هاوس - اینجا) درباره اهمیت پرداختن به تاریخ حرفه حسابداری ایران به منظور کمک به حل چالشهای کنونی مبتلا به حرفه صحبت شد.

محسن قاسمی در این گفتگو  تاکید کرد، به رغم تصور برخی از اهالی حرفه حسابداری، پرداختن به تاریخ حسابداری ایران به هیچ وجه خاطره‌گویی و اقدامی بیهوده و لوکس نیست! بلکه برعکس، شرط لازم برای رهبری حرفه و برنامه‌ریزی استراتژیک برای آن است. وی افزود، وقتی ما از گذشته خود هیچ آگاهی و تصویری نداریم، چطور داعیه برنامه‌ریزی برای آینده داریم. رویکردی که بی‌تردید محکوم به شکست است. 

دبیرکل سابق انجمن حسابداران خبره ایران، در ادامه سخنان خود، با شاهد آوردن از نقش حسابداران در سرتاسر تاریخ ایران - از جمله، در دوران پادشاهی هخامنشیان و اشکانیان، دوران خلافت عباسیان، و سلسله‌های صفویان و قاجار - داشتن تصویری شفاف از این نقش‌آفرینی‌های تاریخی را از ضروریات ایجاد هویت تاریخی برای حسابداری ایران دانست، و ابراز تاسف کرد که تاکنون در این ارتباط از سوی نهادهای حسابداری و حسابداران ایران کوتاهی شده است.

وی همچنین در این گفتگو تصریح کرد، تدوین تاریخ حسابداری ایران به هیچ وجه نباید به شوخی گرفته شود، و با انجام اقدامات سطحی به انحراف کشیده شود. قاسمی در این ارتباط افزود، گردآوری چند مقاله و کتاب و سند به هیچ وجه انجام دادن کار تاریخی درخور حسابداری ایران نیست، بلکه نیازمند انجام کار علمی در این زمینه هستیم. وی تاکید کرد، یکی از بااهمیت‌ترین اقدامات مورد نیاز در این زمینه انجام تحلیل‌های تاریخی است، که بتواند در امر برنامه‌ریزی برای آینده حرفه مثمر ثمر باشد.

علاقه‌مندان برای شنیدن نسخه ذخیره‌شده این گفتگو می‌توانند به کلاب مالیچی در کلاب‌هاوس (اینجا) مراجعه کنند. (با فیلترشکن روشن و پس از نصب اپلیکیشن Clubhouse)