به نظرم جا دارد به جشن چهل‌سالگی مجله حسابدار هم اشاره‌ای بکنم. شهریور 1396، بعد از برگزاری سی و نهمین همایش انجمن، من در کانال یادداشتهایم در تلگرام یادداشتی را با عنوان همایش یکی مانده به چهل! نوشتم[1]. در آن یادداشت با اشاره به تاریخ انجمن و مجله حسابدار عرض کردم من در دوران چلچلی انجمن وارد آن شده‌ام، و «سرمستم از این غوطه‌وری دمادم در این بالندگی و بلوغ انجمن در دوران چلچلی آن». البته نهم آذرماه همان سال، خودم هم چهل‌ساله شدم. جالب‌تر اینکه فدراسیون بین‌المللی حسابداران (IFAC) هم چهل‌ساله شد! ]با خنده[ اتفاقا جناب آقای دکتر جمشیدی‌فرد هم در دوازدهمین سالانه آیین گرامی‌داشت روز حسابدار (19 آذر 1397) در گزارش جذابی که از بیستمین کنگره جهانی حسابداران (2018، سیدنی) ارائه کرد[2]، و به همه عزیزان موکدا توصیه می‌کنم فیلم آن سخنرانی را حتما ببینند، در انتهای سخنرانی به من ابراز محبت کردند و ضمن تبریک گفتن تولدم، من را همزاد آیفک نامیدند! چون هر دو آذرماه 1356 متولد شدیم! ]با خنده[


به هر حال، طی این هفت، هشت سالی که من در انجمن بوده‌ام، با هدف معرفی انجمن و نشان دادن تاریخ ارزشمند آن، دو جشن چهل‌سالگی را در انجمن تدارک دیدیم و برگزار کردیم. اولی جشن چهلمین سالگرد ثبت انجمن بود که در ابتدای همین گفتگو توضیحاتی را درباره آن ارائه کردم. دومین جشن را هم همزمان با دهمین سالانه آیین گرامی‎داشت روز حسابدار (23 آذر 1395) به مناسبت چهل‎سالگی مجله حسابدار برگزار کردیم. بعد از برگزاری آن جشن خاطره‌انگیز هم بلافاصله فیلم کامل بخشهای مختلف آن را از طریق وبگاه و کانال انجمن در آپارات منتشر کردم[3]. مجله حسابدار شماره 297، دی 1395، را هم به صورت ویژه‌نامه آن جشن تهیه و منتشر شد. در آن شماره مجله، علاوه بر گزارش مراسم، یک گفتگوی بسیار خواندنی با سرکار خانم دکتر فریده خلعت‌بری (نخستین سردبیر نشریه انجمن)[4] و دو یادداشت بسیار خواندنی از جنابان آقایان محمد شلیله[5] و مجید میراسکندری[6] منتشر شد، که خواندن هر سه مطلب را به علاقه‌مندان تاریخ انجمن و مجله حسابدار موکدا توصیه می‌کنم. 

[1]- همایش‌یکی‌مانده‌به‌چهل! کانال یادداشتهای‌محسن‌قاسمی درتلگرام، 8شهریور1396.

[2]- گزارش سعید جمشیدی‌فرد از بیستمین کنگره جهانی حسابداران (2018، سیدنی)، کانال انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات، 19 آذر 1397.

[3]- 23 آذرماه در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران: «جشن چهل سالگی مجله حسابدار» ماهنامه حرفه‎ای انجمن حسابداران خبره ایران با حضور اعضای انجمن و مهمانان ویژه برگزار شد (+فیلم کامل مراسم)، پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، 25 آذر 1395.

[4]- نهالی نازک که درختی تناور شد؛ گفتگو با فریده خلعتبری پایه‌گذار و نخستین سردبیر ماهنامه حسابدار، مجله حسابدار، شماره 297، دی 1395، صص 8-13.

[5]- خودکاری در یک دست، حشره‌کشی در دست دیگر، محمد شلیله (سردبیر اسبق مجله حسابدار، و عضو اسبق شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران)،مجله حسابدار، شماره 297، دی 1395، صص 14-15.

[6]- ماجراهای ماهنامه حسابدار، مجید میراسکندری (دبیرکل اسبق انجمن حسابداران خبره ایران و مدیر اجرایی اسبق مجله حسابدار)، مجله حسابدار، شماره 297، دی 1395، صص 16-18.