من از اواخر 1388، به دعوت سردبیر وقت مجله حسابدار (دکتر امیر پوریانسب) همکاریم را با نشریه انجمن حسابداران خبره ایران آغاز کردم. در آغاز، ترجمه ستون ثابت «تالار مشاهیر حسابداری» به من سپرده شد. سپس، ستون‌نویسی «دانستنیهای حسابداری» و طراحی «جدول کلمات متقاطع حسابداری» هم به آن اضافه شد. از جایی به بعد هم از طرف سردبیر به عنوان ویراستار فنی مجله منصوب شدم. و در نهایت، از فروردین 1397 تا اردیبهشت 1400 مسئولیت سردبیری مجله را بر عهده داشتم. در سرتاسر این سالها (بیش از هفت سال) هر مطلبی که در حسابدار منتشر می‌شد (مقاله، خبر، گزارش، ...)، توسط من به‌طور کامل ویراستاری (ادبی و فنی) می‌شد. آمار دقیق نگرفته‌ام؛ ولی به جرئت می‌توانم بگویم بیشتر از هشتاد، نود درصد ویرایش‌هایی که در مقالات و دیگر نوشته‌ها انجام می‌دادم عمدتا محدود به سه مورد ساده و به ظاهر کم‌اهمیت زیر بود. به عبارت دیگر، شما هم اگر سه مورد زیر را رعایت کنید، نوشته‌هایتان تا حد زیادی شسته و رفته خواهد شد؛ و از نظر شکلی (نه محتوایی)، ده، بیست درصد موارد (از نظر کمیّت) می‌ماند که در نوشته‌های بعدی درباره‌شان خواهم گفت:


یک:

  • در ابتدا ممکن است کار بسیار سختی به‌نظر برسد! ولی تلاش کنید به‌کار بردن افعال می‌باشد، می‌نماید، و می‌گردد را ترک کنید! در بین بیشتر ویراستاران اتفاق نظر وجود دارد که به‌کار بردن می‌باشد به جای است و هست؛ به‌کار بردن می‌نماید به جای می‌کند؛ و به‌کار بردن می‌گردد به جای می‌شود نادرست است. کمتر نویسنده مجربی را هم پیدا می‌کنید که از این افعال در نوشته خود استفاده کند. در واقع، به‌کار بردن این افعال هر اندازه که در انشاءهای دانش‌آموزان و اطلاعیه‌های سازمانها و شرکتها و نامه‌های اداری متداول است! به همان اندازه در نوشته‌های نویسندگان چیره‌دست نامتداول است.


دو:

  • برای به هم چسباندن اجزای یک کلمه مرکب که باید جدا از هم نوشته شوند، حتما از نیم‌فاصله استفاده کنید. مثلا، فعل می‌کند را به این شکل ننویسید: می کند. یا حق‌الزحمه را به این شکل ننویسید: حق الزحمه.
  • در نرم‌افزارهای مختلف (مثلا، ورد، اکسل، پاورپوینت،...) به‌راحتی می‌توانید کلیدهای ترکیبی را برای درج نیم‌فاصله در نوشته‌هایتان اختصاص بدهید. ولی یک فرمول جادویی هم وجود دارد که تقریبا در همه جا جواب می‌دهد: استفاده هم‌زمان از سه کلید کنترل + شیفت + عدد2. مثلا در این وبگاه که کلیدهای ترکیبی ورد (word) کار نمی‌کند، من با استفاده از همین ترکیب، نیم‌فاصله را در نوشته‌هایم وارد می‌کنم.


سه:

  • قبل از ویرگول (،)، نقطه (.)، نقطه‌ویرگول (؛)، دونقطه (:)، علامت سوال (؟)، علامت تعجب (!)، پرانتز بسته ())، قلاب بسته (])، گیومه بسته (»)، ممیز (/)، و درصد (%) فاصله نگذارید! این نشانه‌های نگارشی (سجاوندی) حتما باید به کلمه قبل از خود بچسبند.
  • بعد از گیومه باز («)، قلاب باز ([) و پرانتز باز (() هم فاصله نگذارید! این نشانه‌ها هم باید به کلمه بعد از خود بچسبند. [برگشت به فهرست]