این فیلم مستند که به همت دکتر محسن قاسمی (دبیرکل پیشین انجمن حسابداران خبره ایران) ساخته شده است، درباره زمانه و زندگی لوکا پاچیولی راهب و ریاضیدان قرن پانزدهم میلادی است. کسی که از او به عنوان «پدر حسابداری» نام برده می‌شود. محسن قاسمی در نقش پژوهشگر، بازنویسنده فیلمنامه، و گوینده متن، مشارکتی تاثیرگذار در ساخت این فیلم مستند ماندگار داشت.

(برای دیدن فیلم مستند بر روی تصویر بالا کلیک کنید)

این فیلم مستند برای نخستین بار، شامگاه دوشنبه، 19 آذر 1397، در دوازدهمین سالانه آیین گرامی‌داشت «روز حسابدار» در حضور قریب به چهارصد تن از اعضای انجمن حسابداران خبره ایران و سایر مهمانان در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران نمایش داده شد؛ و مورد استقبال حاضران قرار گرفت. 

پس از نمایش فیلم، دکتر محسن قاسمی دبیرکل وقت انجمن که مسئولیت تهیه‌کنندگی، بازنویسی فیلمنامه و گویندگی متن این فیلم را بر عهده داشت، با اشاره به ساخت نخستین فیلم مستند در انجمن (آقای حسابدار: زمانه و زندگی حسن سجادی‌نژاد، اسفند 1396)، که برای نمایش در «آیین گرامیداشت صدمین زادسال حسن سجادی‌نژاد» (16 اسفند 1396) تولید شده بود؛ ابراز داشت: پس از نمایش و انتشار آن فیلم مستند، حجم بازخوردهای مثبت و دلگرم‌کننده‌ای که از اعضای انجمن و دیگر مخاطبان داشتیم آن قدر غافلگیرکننده بود که، ما را در انجمن بر آن داشت که ساخت این قبیل فیلم‌های مستند را در راستای تحقق اهداف انجمن در دستور کار قرار دهیم.

(برای دیدن فیلم توضیحات دکتر محسن قاسمی بر روی تصویر بالا کلیک کنید)

به گفته قاسمی: طی نزدیک به ده ماه گذشته، علاوه بر این دو فیلم مستند، دو فیلم دیگر نیز در ارتباط با ضرورت ترویج گواهینامه‌های حرفه‌ای حسابداری در ایران («ح: مثل حسابدار؛ مثل حرفه‌ای») و  تاریخچه به‌کارگیری استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS)  در ایران («IFRS در ایران») ساخته و از طریق «کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات» منتشر کرده‌ایم که در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

متن کامل فیلمنامه این فیلم مستند در شماره آذر و دی 1397 «مجله حسابدار» (نشریه انجمن حسابداران خبره ایران) نیز منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.